Terminarz:
- 02.02.2024piątek19:00
- 03.02.2024sobota17:00
- 03.02.2024sobota20:00
Miejsce:
Obsada:
- Sandra RumolinoMaria
- Carlos RouletPoeta
- Konrad PawickiDuende
- Maria Dąbrowskarola drugoplanowa
- Elżbieta Donimirskarola drugoplanowa
- Arkadiusz Buszkorola drugoplanowa, konsultacja reżyserska i choreograficzna
- Anna Iberszertancerka
- Piotr Woźniaktancerz
- Krzysztof Meisingergitara i kierownictwo artystyczne, aranżacje i scenariusz
- Baltic Neopolis Ensemblemuzyka
Realizacja:
- Piotr Nikodem Wardziukiewiczdokumentacja fotograficzna, grafiki
Opis:
Operita Astora Piazzolli „María de Buenos Aires”. Libretto do niesamowitego dzieła argentyńskiego kompozytora napisał jeden z czołowych znawców i historyków tanga, znakomity poeta – Horacio Ferrer.
Premiera utworu okrzykniętego nowym rodzajem opery opartej na rytmie i charakterze tanga odbyła się 8 maja 1968 roku w Sala Planeta w Buenos Aires.
Zachwyceni formą muzyczną krytycy podkreślali, że „ludowe tango argentyńskie doczekało się wreszcie swojego barda – Astora Piazzolli, poety-kompozytora, który zaproponował nowy sposób przedstawienia tego namiętnego tańca, czerpiąc inspiracje z Igora S. Strawińskiego, Béli Bartóka i form muzyki klasycznej, a także jazzu i rocka elektronicznego oraz wyrafinowanego tanga do rangi „muzyki artystycznej ”.
Pierwsza część surrealistycznej fabuły opowiada o doświadczeniach tytułowej Marii – prostytutki z Buenos Aires, druga toczy się już po jej śmierci. Urodzoną „w dniu, w którym Bóg był pijany” dziewczynę z patologicznej rodziny „uwodzi” rytm tanga, który prowadzi ją do świata zła, przestępczości, członków band, włóczęgów, gangsterów i panien z burdeli. Z ich rąk ginie, ale zapewne dzięki tangu zyskuje nowe życie i jako własny cień przechadza się po śmierci ulicami metropolii. Zdaniem ekspertów „dla kompozytora Maria stała się alegorią ukochanego miasta”.

Relacja:
W piątek (2.02.2024) oraz sobotę (3.02.2024), sztandarowe dzieło Astora Piazzolli „María de Buenos Aires”, skomponowane do libretta urugwajsko-argentyńskiego poety Horacia Ferrera zostało zaprezentowane w Willi Lentza. Utrzymana w stylu tanga nuevo opereta odkryła przed słuchaczami mroczne dzielnice Buenos Aires i porwała w takt charakterystycznego dla Ameryki Południowej rytmu zniewalającego tańca.
Podczas piątkowego i sobotnich spektakli publiczność przyjęła niezwykle entuzjastycznie interpretację utworu oraz międzynarodową, doskonałą obsadę. W role główne wcielili się Sandra Rumolino i Andres Martorell. Krzysztof Meisinger – gitara i kierownictwo artystyczne, aranżacje i scenariusz . W pozostałych rolach: Konrad Pawicki (narrator) oraz Maria Dąbrowska, Elżbieta Donimirska, Wiesław Orłowski i tancerze Anna Iberszer i Piotr Woźniak.
Kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem objął gitarzysta Krzysztof Meisinger, który zaprosił do współpracy Baltic Neopolis Ensemble. Odpowiedzialny za konsultacje reżyserską i choreograficzną był Arkadiusz Buszko.
Kolejne spektakle zaplanowano na 11.03 i 12.03 br. Szczegóły wkrótce.

















